Szambo ekologiczne czy przydomowa oczyszczalnia ścieków ?

Ekologiczna oczyszczalnia

Szambo ekologiczne jest znane już od wielu lat i z sukcesami sprawdzało się w skutecznym neutralizowaniu nieczystości. Obecnie względy ekonomiczne, oraz rozwój technologiczny sprawiły, że standardowe szambo (bezodpływowy zbiornik na ścieki) coraz częściej zastępowany jest przez nowoczesne oczyszczalnie ścieków. Przydomowa oczyszczalnia to zintegrowany i nowoczesny system oczyszczania ścieków bytowych. Sama konstrukcja oczyszczalni to wiele nowoczesnych rozwiązań. Które mają za zadania optymalizacje pracy i pozytywny wpływ na nasze środowisko. Osadnik gnilny „szamba ekologicznego” wykonany jest z tworzywa sztucznego i występuje w wielu wariantach. Wszystkie rozwiązania mają na celu neutralizację ścieków choć każde wykorzystuje nieco inny sposób neutralizacji.

Szambo ekologiczne – oczyszczalnia ścieków:

Przydomowa oczyszczalnia (POS) składa się z osadnika gnilnego wykonanego z tworzywa sztucznego gdzie odbywa się cały proces beztlenowego i tlenowego oczyszczania ścieków. Oczyszczalnie drenażowe wyposażone są w dodatkowy układ drenażu rozsączającego. Jako opcja dodatkowa system oczyszczający może być wyposażony w przepompownie ścieków i studzienki dla oczyszczalni.

Jaki jest koszt utrzymania przydomowej oczyszczalni ścieków ?

Jednym z najistotniejszych plusów budowy przydomowej oczyszczalni ścieków pozostają mniejsze koszty eksploatacji systemu oczyszczającego. Koszt wynajęcia pojazdu asenizacyjnego wynosi ok 200zł/wywóz.

Przydomowa oczyszczalnia wymaga jednego/dwóch wywozów osadu rocznie. Więc roczny koszt to ok 400zł.
Opróżnianie zbiorników zamkniętych wykonujemy średnio co 4 tygodnie. W skali roku daje to 12 wywozów. Zatem roczny koszt eksploatacji szamba to ok 2.400zł.

Reasumując koszt instalacji tradycyjnego szamba jest niższy od kosztu instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków ale tą różnicę szybko zniweluje koszt eksploatacji. Dlatego posiadanie oczyszczalni ścieków jest też wygodniejsze i bezpieczniejsze. Dodatkową zaletą posiadania oczyszczalni jest też pewność, że gdy gmina wybuduje kanalizację nie będziemy mieli obowiązku się do niej podłączyć. Posiadaczy szamba taki obowiązek będzie dotyczył.

Jakie szambo / oczyszczalnię ścieków wybrać dla swojego domu ?

Dobór przydomowej oczyszczalni uzależniony jest od wielu czynników i warto je wszystkie rozpatrzyć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

  1.  warunki wodno-gruntowe
    – poziom wód gruntowych
    – przepuszczalność gruntu
  2.  powierzchnia działki
  3.  warunki zabudowy terenu

Aby nie popełnić błędu zalecamy kontakt z naszym specjalistą, który chętnie pomoże dobrać optymalne rozwiązanie dostosowane do warunków umiejscowienia oczyszczalni. KONTAKT

szambo ekologiczne
oczyszczalnia ekologiczna szambo ekologiczne

Polecamy również zbiorniki na wodę deszczową

zbiornik na wodę deszczową