Oczyszczalnia Biologiczna
Budując dom na terenach pozbawionych miejskiej kanalizacji każdy inwestor ma dylemat z zagospodarowaniem nieczystości płynnych. Do wyboru jest tradycyjne szambo lub budowa nowoczesnej przydomowej oczyszczalni ścieków.
Tradycyjne betonowe szambo jest rozwiązaniem tańszym w budowie ale zarazem jest dość kłopotliwe. Nieprzyjemne zapachy, problemy z przepełnionym zbiornikiem. Również koszt wywozu nieczystości jest znacznym obciążeniem dla domowych budżetów.
Bardziej nowoczesnym i wygodniejszym rozwiązaniem jest posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Ale decydując się na oczyszczalnię właściciel domu ma kilka opcji do wyboru. Oczywiście wybór tej właściwej oczyszczalni uzależniony będzie od wielu czynników. Podejmując decyzje uwzględniamy, nasz budżet, powierzchnię działki, rodzaj gruntu, ilość generowanych nieczystości, itp … Obecnie na rynku mamy do wyboru 3 rodzaje urządzeń do neutralizacji zanieczyszczeń. Na które rozwiązanie się zdecydować ?
Oczyszczalnia Drenażowa
Najprostszym rozwiązaniem jest oczyszczalnia wraz z drenażem rozsączającym. Budowa takiej oczyszczalni jest dość prosta. Głównym elementem jest zbiornik wykonany z tworzywa sztucznego (osadnik gnilny). Zadaniem zbiornika jest zbieranie i wstępna selekcja nieczystości płynnych. Kolejnym elementem jest drenaż rozsączający który powoli przekazuje ścieki do gruntu, gdzie ulegają oczyszczeniu. Pojemność zbiornika i długość drenażu ustala się biorąc pod uwagę ilość dostarczanych do osadnika zanieczyszczeń płynnych.
W związku z dość dużą powierzchnią jaką należy przeznaczyć na oczyszczalnie drenażową, nie każdy może skorzystać z tego rozwiązania. Jest też wiele dodatkowych obostrzeń prawnych dotyczących lokalizacji które też mogą wykluczyć zastosowanie oczyszczalni z drenażem na naszej działce.
Warto też wiedzieć, że drenaż z czasem się zapycha i wymaga kompletnego czyszczenia lub wymiany na nowy co znacząco wpływa na koszt eksploatacji oczyszczalni.
Oczyszczalnia Biologiczna EKO SBR
Technologia SBR czyli Sekwencyjny Biologiczny Reaktor to rozwiązanie znane i stosowane od ponad 100 lat. Od tego czasu technologia budowy oczyszczalni bardzo się zmieniła ale sama zasada pracy jest taka sama. Praca oczyszczalni dzieli się na 4 fazy (napełnianie, napowietrzanie, sedymentacji, opróżniania).
Oczyszczalnia biologiczna SBR wyposażona jest w sekwencyjny reaktor biologiczny. Zmagazynowane w zbiorniku surowe ścieki są stopniowo przesyłane do komory oczyszczania biologicznego zawierającej mikroorganizmy. Oczyszczone ścieki zostają oddane do gruntu lub wód płynących albo stojących. To drugie rozwiązanie wymaga jednak uzyskania odpowiedniej zgody.
Oczyszczalnia biologiczna są wyposażone w pompę do usuwania nadmiernego osadu.
Eksploatacja oczyszczalni biologicznej nie jest skomplikowana, i sprowadza się do dbania o florę bakteryjną w oczyszczalni. W zależności od budowy i obciążenia oczyszczalni raz na rok/2lata należy usunąć stały osad z oczyszczalni. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest też energooszczędna więc koszty dla domowego budżetu są minimalne.
Oczyszczalnia Hybrydowa BDH
Hybrydowe oczyszczalnie to najnowocześniejsze rozwiązania na rynku. Są dość drogie w porównaniu do oczyszczalni drenażowych ale mają wiele zalet.
Wielką zaletą przydomowych oczyszczalni BDH jest możliwość budowy w każdych warunkach gruntowych. BDH działa na zasadzie niskoobciążonego osadu czynnego i samoczyszczącego fluidalnego złoża biologicznego. Jest to bardzo skuteczna, trwała i tania w eksploatacji metoda oczyszczania ścieków.
Zastosowanie podwójnej technologii hybrydowej, czyli niskoobciążony osad czynny plus samoczyszczące fluidalne złoże biologiczne w dwóch niezależnych od siebie bioreaktorach. Stawia ten rodzaj oczyszczalni w czołówce pod względem stopnia oczyszczania zanieczyszczeń.
Zmienne warunki pracy oczyszczalni hybrydowej nie mają większego wpływu na jej pracę czy efektywność oczyszczania. Urządzenie odporne jest na okresowe braki prądu, przeciążenia, wahania temperatury i chwilowy brak dopływu ścieków.
Oczyszczalnia hybrydowa jest ekonomiczna i łatwa w obsłudze. Dodatkową zaletą jest możliwość otrzymania dotacji na budowę oczyszczalni z ministerstwa środowiska.
Pomoc w wyborze oczyszczalni
Potrzebujesz wsparcia w podjęciu decyzji w wyborze oczyszczalni ścieków skontaktuj się z naszym specjalistą. Wieloletnie doświadczenie w branży to gwarancja udanej inwestycji. Przygotujemy ofertę która uwzględni Twoje potrzeby i możliwości zagospodarowania terenu.
Zadzwoń:
GSM.: +48 660-577-002
GSM.: +48 733-595-026
GSM.: +48 668-427-200