Oczyszczalnia Biologiczna rodzaje i zalety

B2_oczyszczalnia_metria

Budując dom na terenach pozbawionych miejskiej kanalizacji każdy inwestor ma dylemat z zagospodarowaniem nieczystości płynnych. Do wyboru jest tradycyjne szambo lub budowa nowoczesnej przydomowej oczyszczalni ścieków.

Tradycyjne betonowe szambo jest rozwiązaniem tańszym w budowie ale zarazem jest dość kłopotliwe. Nieprzyjemne zapachy, problemy z przepełnionym zbiornikiem. Również koszt wywozu nieczystości jest znacznym obciążeniem dla domowych budżetów.

Bardziej nowoczesnym i wygodniejszym rozwiązaniem jest posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Ale decydując się na oczyszczalnię właściciel domu ma kilka opcji do wyboru. Oczywiście wybór tej właściwej oczyszczalni uzależniony będzie od wielu czynników. Podejmując decyzje uwzględniamy, nasz budżet, powierzchnię działki, rodzaj gruntu, ilość generowanych nieczystości, itp…  Obecnie na rynku mamy do wyboru 3 rodzaje urządzeń do neutralizacji zanieczyszczeń. Na które rozwiązanie się zdecydować ?

przydomowa oczyszczalnia ścieków

🔹 1. Oczyszczalnie z osadem czynnym

  • Zasada działania: W komorach ściekowych rozwijają się mikroorganizmy, które w obecności tlenu rozkładają związki organiczne.

  • Napowietrzanie: Wymaga napowietrzania ścieków za pomocą dmuchawy lub aeratora.

  • Zalety: Wysoka skuteczność oczyszczania (nawet >95%), kompaktowa budowa.

  • Wady: Zużycie prądu, konieczność stałego zasilania, regularne serwisowanie.


🔹 2. Oczyszczalnie z biozłożem (złoże biologiczne)

  • Zasada działania: Ścieki przepływają przez materiał porowaty (np. tworzywo sztuczne), na którym rozwijają się bakterie tlenowe i beztlenowe.

  • Napowietrzanie: Często odbywa się naturalnie, choć niektóre modele są wspomagane wentylacją.

  • Zalety: Mniejszy pobór energii, prostsza obsługa niż w osadzie czynnym.

  • Wady: Nieco niższa skuteczność oczyszczania, większe gabaryty.


🔹 3. Oczyszczalnie hydrobotaniczne (roślinne)

  • Zasada działania: Ścieki są oczyszczane w strefie korzeniowej specjalnie dobranych roślin bagiennych (np. trzcina, pałka wodna).

  • Zalety: Niskie koszty eksploatacji, ekologiczny charakter, brak energii elektrycznej.

  • Wady: Duża powierzchnia działki potrzebna do montażu, dłuższy czas oczyszczania.


🔹 4. Oczyszczalnie drenażowe z osadnikiem wstępnym i filtrem biologicznym

  • Zasada działania: Ścieki są najpierw wstępnie klarowane w osadniku, a następnie trafiają do drenażu rozsączającego, gdzie dochodzi do oczyszczania przez warstwy ziemi i bakterie.

  • Zalety: Prosta konstrukcja, niewielkie koszty budowy.

  • Wady: Zależność od warunków gruntowych (przepuszczalna gleba), mniejsza skuteczność niż w oczyszczalniach kompaktowych.


🔹 5. Oczyszczalnie kompaktowe (monolityczne systemy biologiczne)

  • Zasada działania: Łączą różne fazy oczyszczania biologicznego w jednej, zintegrowanej konstrukcji.

  • Zalety: Łatwa instalacja, małe wymagania przestrzenne, wysoka skuteczność.

  • Wady: Zazwyczaj wymagają zasilania prądem, kosztowniejsze od tradycyjnych systemów.

 
Typ oczyszczalniSkutecznośćZużycie prąduMiejsce montażuMiejsce montażu
Osad czynnyBardzo wysokaTakMała działkaŚrednie/wysokie
BiozłożeWysokaCzasamiŚrednia powierzchniaŚrednie
HydrobotanicznaŚredniaNieDuża działkaNiskie
Drenażowa z filtrem biologicznymŚredniaNieGleba przepuszczalnaNiskie
Kompaktowa biologicznaWysokaTakMała działkaŚrednie

Propozycje naszych oczyszczalni biologicznych

Technologia SBR czyli Sekwencyjny Biologiczny Reaktor to rozwiązanie znane i stosowane od ponad 100 lat. Od tego czasu technologia budowy oczyszczalni bardzo się zmieniła ale sama zasada pracy jest taka sama. Praca oczyszczalni dzieli się na 4 fazy (napełnianie, napowietrzanie, sedymentacji, opróżniania).

Oczyszczalnia biologiczna SBR wyposażona jest w sekwencyjny reaktor biologiczny. Zmagazynowane w zbiorniku surowe ścieki są stopniowo przesyłane do komory oczyszczania biologicznego zawierającej mikroorganizmy. Oczyszczone ścieki zostają oddane do gruntu lub wód płynących albo stojących. To drugie rozwiązanie wymaga jednak uzyskania odpowiedniej zgody.

Oczyszczalnia biologiczna są wyposażone w pompę do usuwania nadmiernego osadu.

Materia organiczna + Tlen + Substancje pożywkowe + Mikroorganizmy + Nowe mikroorganizmy+ Dwutlenek węgla + Woda + Energia do życia

Eksploatacja oczyszczalni biologicznej nie jest skomplikowana, i sprowadza się do dbania o florę bakteryjną w oczyszczalni. W zależności od budowy i obciążenia oczyszczalni raz na rok / 2 lata należy usunąć stały osad z oczyszczalni. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest też energooszczędna więc koszty dla domowego budżetu są minimalne.

Z technologię SBR po raz pierwszy można było napotkać literaturze naukowej  w 1898 roku w opisie autora Thomasa Wardle’a i jest ona od kilkudziesięciu lat wykorzystywana zarówno w małych jak i dużych obiektach. Cykl pracy reaktora odbywa się cyklicznie co 8 godzin. Cykl ten składa się :

  • napełnianie – odstęp czasu, podczas którego ścieki surowe doprowadzane są do reaktora porcjowego
  • mieszanie – odstęp czasu, podczas którego zawartość reaktora jest mieszana bez dopływu tlenu co powoduje , że powstają warunki beztlenowe
  • napowietrzanie – odstęp czasu, podczas którego zawartość reaktora jest napowietrzana
  • reakcji – odstęp czasu , podczas którego przebiegają tlenowe procesy biologiczne
  • osadzania( sedymentacja) – odstęp czasu, podczas którego osad czynny poddawany jest procesie sedymentacji
  • dekantacja – odstęp czasu, podczas którego doprowadza się oczyszczone ścieki do odbiornika
  • martwa – odstęp czasu , podczas którego następuje odprowadzenie osadu nadmiernego
  • oczekiwania – odstęp czasu , podczas którego reaktor oczekuje na ponowne napełnienie (opcjonalnie)

Zalety oczyszczalni SBR:

– Bezpieczna konstrukcja urządzenia – poprzez brak części ruchomych, brak pomp elektrycznych, monolityczny zbiornik wykonany z polietylenu (PE) zapewniający szczelności urządzenia.

– Oczyszczalnia posiada znak CE – została przebadana przez notyfikowaną jednostkę badawczą na zgodność z normą PN – EN 12566-3 +A1:2009 zapewniająca wysoką skuteczność oczyszczania potwierdzoną badaniami.

– Mała wrażliwość na przerwy w dostawie prądu – w przypadku braku zasilania sterowanie dostosowuje fazy oczyszczania do ilości ścieków napływających do oczyszczalni i załącza odpowiednią fazę w zależności od zgromadzonych ścieków.

– Proces oczyszczania jest zautomatyzowany – pozwalający na kontrolę nad cyklem oczyszczania, dodatkowo sterowanie dostosowuje się do ilości dopływu ścieków.

– Możliwość ustawienia oczyszczalni w stan czuwania – pozwala na utrzymanie procesu oczyszczania nawet przy braku dopływu ścieków nawet do 2 tygodni.

– Długi okres użytkowania i niezawodności – Zbiorniki z PE wykonane są monolitycznie dodatkowo wzmacniane wewnątrz zbiornika stalową ramą.

Do bezpiecznej pracy urządzenia należy zainstalować skrzynkę z bezpiecznikami.

biologiczna oczyszczalnia sbr

Hybrydowe oczyszczalnie to najnowocześniejsze rozwiązania na rynku. Są dość drogie w porównaniu do oczyszczalni drenażowych ale mają wiele zalet.

Wielką zaletą przydomowych oczyszczalni BDH jest możliwość budowy w każdych warunkach gruntowych.
BDH działa na zasadzie niskoobciążonego osadu czynnego i samoczyszczącego fluidalnego złoża biologicznego. Jest to bardzo skuteczna, trwała i tania w eksploatacji metoda oczyszczania ścieków.

Zastosowanie podwójnej technologii hybrydowej, czyli niskoobciążony osad czynny plus samoczyszczące fluidalne złoże biologiczne w dwóch niezależnych od siebie bioreaktorach. Stawia ten rodzaj oczyszczalni w czołówce pod względem stopnia oczyszczania zanieczyszczeń.

Zmienne warunki pracy oczyszczalni hybrydowej nie mają większego wpływu na jej pracę czy efektywność oczyszczania. Urządzenie odporne jest na okresowe braki prądu, przeciążenia, wahania temperatury i chwilowy brak dopływu ścieków.

Oczyszczalnia hybrydowa jest ekonomiczna i łatwa w obsłudze. Dodatkową zaletą jest możliwość otrzymania dotacji na budowę oczyszczalni z ministerstwa środowiska.

Zalety oczyszczalni Bio DUO-Hybryda:

– Oczyszczalnie produkowane są zgodnie z normą PN-EN 12566-3:2005+A2:2013 oraz posiadają oznakowanie CE.

– Zbiornik wykonany jest z odpornego na działanie agresywnego środowiska PEHD (polietylenu), natomiast mocno użebrowana konstrukcja gwarantuje odporność na działanie sił gruntowych.

– Mała powierzchnia zabudowy – wszystkie procesy oczyszczania zachodzą w zbiorniku, więc ścieki oczyszczone można oddać do rowu, stawu, rzeki lub rozsączyć na małej powierzchni dzięki studni chłonnej.

– Bardzo długa żywotność i niezawodność urządzeń – prosta budowa technologii przepływowego oczyszczania ścieków.

– Równomierne i stabilne oczyszczanie ścieków przez co uzyskujemy wyższą redukcję zanieczyszczeń zawartych w ściekach.

– Niskie zużycie energii elektrycznej – cała oczyszczalnia zużywa ok. 0,7 kWh/d.

– Niskie koszty eksploatacji – wywóz osadu raz na 12-24 miesięcy

– Stabilna praca niezależnie od pory roku.

– Całkowicie zautomatyzowana praca.

– Gwarancja na zbiornik 30 lat. Gwarancja na wyposażenie 2 lata.

oczyszczalnia hybrydowa

Oczyszczalnie SOFT SBR przeznaczone są do oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych, na każde warunki gruntowo-wodne. SOFT SBR to mechaniczno-biologiczne, oczyszczalnie ścieków, działające na zasadzie osadu czynnego.

Oczyszczalnia SOFT SBR jest oczyszczalnią ścieków pracującą w technologii porcjowego oczyszczania ścieku.

Fazy oczyszczania ścieków w oczyszczalni biologicznej:

  1. Podczas cyklu ścieki są napowietrzane za pomocą dyfuzora (napowietrzanie drobno cząsteczkowe). W komorze oczyszczalni tworzy się osad czynny który miesza się ze ściekiem surowym. System sterowania oczyszczalni odpowiednio kierując tym procesem doprowadza do oczyszczania ścieku.
  2. W tej fazie komputer wyłącza napowietrzanie i następuję proces sedymentacji i flotacji. Wówczas osad czynny osadza się na dnie oczyszczalni zaś części flotujące na powierzchni oczyszczonego ścieku. Oczyszczone ścieki gromadzą się w górnej części komory bioreaktora.
  3. Ścieki oczyszczone są w tej fazie wyrzucane za pomocą pompy mamutowej do układu rozsączenia w gruncie np. drenaż, tunele, studnia chłonna. System wypompowujący ścieki oczyszczone jest zaprojektowany w sposób, w którym zarówno ściek flotujący i sedymentujący nie jest zasysany przez pompę mamutową.

Zalety oczyszczalni SOFT SBR:

– mocno użebrowana konstrukcja gwarantuje odporność na działanie sił gruntowych

– małe gabaryty

– równomierne i stabilne oczyszczanie ścieków dzięki uzyskujemy wyższą redukcję zanieczyszczeń zawartych w ściekach

– brak dodawania biopreparatów

– niskie zużycie energii elektrycznej

– montaż w trudnych warunkach gruntowych

– wywóz osadu raz na 12-24mc

– nie wydziela nieprzyjemnych zapachów jak w przypadku tradycyjnego szamba

– gwarancja 30 lat

oczyszczalnia hybrydowa

Biologiczna oczyszczalnia ścieków PureFlow jest przeznaczona do oczyszczania ścieków bytowych
w miejscach pozbawionych dostępu do kanalizacji. Zastosowanie technologii osadu czynnego – identycznej jak
w oczyszczalniach ścieków obsługujących całe miasta, pozwala otrzymać bardzo dobre parametry ścieków oczyszczonych. Rozwiązanie stosowane od lat, znalazło uznanie na całym świecie, jako efektywne i proste w budowie. Odpowiednio użebrowane, pionowe zbiorniki pozwalają na maksymalne wykorzystanie miejsca oraz optymalne warunki do wzrostu bakterii niezbędnych w procesie oczyszczania. Prosta konstrukcja bez elektrozaworów i sterowników pozwala uniknąć drogiego serwisu, wystarczy sprawdzić ustawienia zaworów raz lub dwa razy do roku. Oczyszczalnia domyślnie składa się z trzech komór. Osadnik wstępny to miejsce do którego dopływają ścieki surowe z gospodarstwa domowego. To tutaj dochodzi do uśrednienia ładunku zanieczyszczeń oraz oczyszczania mechanicznego. Cięższe od wody osady opadają na dno i ulegają częściowej mineralizacji, tłuszcze zbierają się w górnej części tworząc kożuch, a ścieki pomiędzy przepływają do drugiego zbiornika.
W reaktorze biologicznym dochodzi do właściwego oczyszczania ścieków. Dzięki intensywnemu napowietrzeniu dochodzi do rozwoju mikroflory bakteryjnej, która rozkłada zanieczyszczenia zawarte w ściekach. Następnie ścieki oczyszczone przepływają do leja Imhoffa, gdzie zostają pozbawione zawiesiny bakteryjnej – osadu czynnego.
Jest ona recyrkulowana do reaktora biologicznego. Następnie wstępnie sklarowana ciecz przepływa do osadnika wtórnego gdzie dochodzi do końcowej sedymentacji. Mimo swojej prostoty, biologiczna oczyszczalnia PureFlow wyśmienicie radzi sobie z zanieczyszczeniami domowymi, a budowa wzbogacona o dodatkowy osadnik wtórny zapewnia klarowny i przejrzysty ściek na odpływie. To sprawia, że oczyszczalnia w opcji może być wyposażona
w pompę ścieku oczyszczonego, która pozwala zaoszczędzić masę pieniędzy i miejsca, niezbędnych do budowy klasycznej przepompowni. Podsumowując, oczyszczalnia PureFlow to proste i skuteczne rozwiązanie na każde warunki wodno-gruntowe i jest doskonałym wyborem dla Twojego domu.

Zalety oczyszczalni PureFlow:

– Oczyszczalnie produkowane są zgodnie z normą PN-EN 12566-3:2005+A2:2013 oraz posiadają oznakowanie CE.

– Zbiornik wykonany jest z odpornego na działanie agresywnego środowiska PEHD (polietylenu), natomiast mocno użebrowana konstrukcja gwarantuje odporność na działanie sił gruntowych.

– Mała powierzchnia zabudowy – wszystkie procesy oczyszczania zachodzą w zbiorniku, więc ścieki oczyszczone można oddać do rowu, stawu, rzeki lub rozsączyć na małej powierzchni dzięki studni chłonnej.

– Bardzo długa żywotność i niezawodność urządzeń – prosta budowa technologii przepływowego oczyszczania ścieków.

– Równomierne i stabilne oczyszczanie ścieków przez co uzyskujemy wyższą redukcję zanieczyszczeń zawartych w ściekach.

– Niskie zużycie energii elektrycznej – cała oczyszczalnia zużywa ok. 0,6 kWh/d.

– Niskie koszty eksploatacji – wywóz osadu raz na 12-24 miesięcy

– Stabilna praca niezależnie od pory roku.

– Całkowicie zautomatyzowana praca.

– Gwarancja na zbiornik 30 lat. Gwarancja na wyposażenie 2 lata.

oczyszczalnia hybrydowa

Najprostszym rozwiązaniem jest oczyszczalnia wraz z drenażem rozsączającym. Budowa takiej oczyszczalni jest dość prosta. Głównym elementem jest zbiornik wykonany z tworzywa sztucznego (osadnik gnilny).  Zadaniem zbiornika jest zbieranie i wstępna selekcja nieczystości płynnych. Kolejnym elementem jest drenaż rozsączający który powoli przekazuje ścieki do gruntu, gdzie ulegają oczyszczeniu. Pojemność zbiornika i długość drenażu ustala się biorąc pod uwagę ilość dostarczanych do osadnika zanieczyszczeń płynnych.

W związku z dość dużą powierzchnią jaką należy przeznaczyć na oczyszczalnie drenażową, nie każdy może skorzystać z tego rozwiązania. Jest też wiele dodatkowych obostrzeń prawnych dotyczących lokalizacji które też mogą wykluczyć zastosowanie oczyszczalni z drenażem na naszej działce.

Warto też wiedzieć, że drenaż z czasem się zapycha i wymaga kompletnego czyszczenia lub wymiany na nowy co znacząco wpływa na koszt eksploatacji oczyszczalni.

oczyszczalnia drenażowa

Pomoc w wyborze oczyszczalni

Potrzebujesz wsparcia w podjęciu decyzji w wyborze oczyszczalni ścieków skontaktuj się z naszym specjalistą. Wieloletnie doświadczenie w branży to gwarancja udanej inwestycji. Przygotujemy ofertę która uwzględni Twoje potrzeby i możliwości zagospodarowania terenu.

Zadzwoń:
GSM.: +48 660-577-002
GSM.: +48 733-595-026
GSM.: +48 668-427-200